Spyke

Replies

feditpl

Comment on

Jakie są największe bolączki lemmiego, które powstrzymują go od wzrostów? Co jest najbardziej denerwujące, przeszkadzające, konfundujące itd?

Kilkoro użytkowników tutejszego Mastodona postanowiło stworzyć własną grupę na Lemmym, ale na Szmerze im się to nie udało. Jedna z osób myślała nawet, że jest to płatne. (sic!)

Ostatecznie utworzyli „mastodonową” grupkę na gupiku, co z punktu widzenia ergonomii chyba będzie porażką.

Zaprosiłbym ich tutaj na Fedita.

Comment on

Druga największa instancja Lemmiego (lemm.ee) zamyka się z końcem czerwca

Reply in thread

Jakie dramy dzieją się w tej sieci możemy zobaczyć np. na ![email protected] i ![email protected]

Nie wiem, czy automatyzacja moderacji nie skończyłaby się na powieleniu patoreddita zagranicznego. Za to według jednego z komentarzy Reddit zaczął rozprawiać się ze swoją patologią.

Społeczność uczyniła Lemm.ee instancją domyślną. Zwolennicy Lemmiego na Reddicie, jak też klienty i apki kierowały ostatnio przede wszystkim na Estonię, podbijając jej liczbę użytkowników powyżej sh.itjust.works i „oficjalny” lemmy.ml. Bo nie ma niecenzuralnej domeny ani komunistycznej cenzury. Bo nie jest największym i niekiedy przeciążającym resztę sieci lemmy.world. Bo starał się federować ze wszystkimi.

Ale wzrost elementu, który trafił tu linią najmniejszego oporu i mierzenie się z kontrowersyjnymi serwerami i społecznościami nie pomógł. Zaufanych osób do administracji i moderacji zabrakło...

Comment on

Awaria instancji Mastodona i PeerTube’a Fundacji Technologie dla Ludzi budzi obawy o przyszłość organizacji

Reply in thread

Nie pierwszy zwracasz uwagę na tytuł i rzeczywiście, autor go później zmienił na Wystąpiła awaria instancji Mastodona i PeerTube'a Fundacji Technologie dla Ludzi.

Zgodnie z listą polskich serwerów na fedi pol.social ma nawet więcej użytkowników na miesiąc (ponad 600), ale to już jest mniejszość - same 101010.pl i mastodon.com.pl mają łącznie nieco więcej, a nie wliczam nawet całej reszty polskiego Mastodona i Polaków na instancjach międzynarodowych.

To nie jednak tylko awaria Mastodona. Nextcloud na nch.pl szwankuje już tydzień i teraz w ogóle nie jest dostępny, a PeerTube nie działa w ogóle od 3 września. Na serwer Matrixa, bin.pol.social, czy na tamtejszy Pixelfed też nie da się teraz wejść.

Swoistym paradoksem jest dla mnie, że strony prowadzone przez informatyków hobbystów(1) są stabilniejsze od witryny, której twórcy sformalizowali się jako organizacja (tu: fundacja) i podjęli wysiłek utrzymywania własnej infrastruktury.

(1) krąży na fedi pasta z tą frazą xd

Comment on

Koniec mastodonowych grup na a.gup.pe

W tej roli można oczywiście wykorzystywać też grupy na szmerze/Lemmym.

Testowałem.

Wysłanie wpisu na społeczność testową na fedit.pl nawet zadziałało (w sensie, wpis ukazał się w społeczności), ale nie „podbiło” wpisu na inne instancje Mastodona. Rozmowa Mastodon-Lemmy jest wykonalna, ale Mastodon-Mastodon via Lemmy już niekoniecznie.

(na testową na szmerze też wysyłałem i nawet nie dotarła - ale to zapewne skill issue, bo inni jakoś potrafią...)

Guppe przynajmniej działał.