Farmers devastated after catastrophic event wipes out 95% of [apricot] crop: 'This has been happening for the last 10 or 12 years'
cross-posted from: https://slrpnk.net/post/23408248
Morning frosts have hit Serbian fruit production hard, mainly affecting early stone fruit varieties.
In the Čačak region, experts from the Institute of Fruit Growing report that 95% of apricot crops have been destroyed.
The damage varies by location, with Vojvodina experiencing more than 90% loss in lowland areas, while areas near Belgrade show 40-50% damage.
Cherries and pears have also suffered, with a complete damage assessment expected by the end of April.
archived (Wayback Machine)
https://www.thecooldown.com/sustainable-food/serbia-frost-damage-fruit-crops-area/Open linkView original on slrpnk.netAnaliza profesora Radonjića koja treba sve da nas zabrine: Zašto Srbiju izvesno čeka apokaliptični scenario u slučaju rudarenja litijuma
U pravu je Vučić kad kaže da nisu sve zemlje uvek bile bogate i sve uvek siromašne. Samo što su na čelu zemalja koje su „proklete“ resursima obično autoritarne i korumpirane vlasti u službi transnacionalnih korporacija.
https://nova.rs/vesti/biznis/analiza-profesora-radonjica-koja-treba-sve-da-nas-zabrine-zasto-srbiju-izvesno-ceka-apokalipticni-scenario-u-slucaju-rudarenja-litijuma/Open linkView original on lemmy.caИзборни резултати
Да ли сте и колико разочарани изборним резултатима? Да ли вас је нешто изненадило на овим изборима?
Прикупљање потписа у згради општине
Овај није имао проблема са налажењем ни простора, ни нотара, све је ту
Prevodjenje lemmy-a na srpski
cross-posted from: https://lemmy.dbzer0.com/post/2319237
Jel je neko zainteresovan da pomogne?
https://weblate.join-lemmy.org/projects/lemmy/Open linkView original on lemmy.dbzer0.com[Nedeljna Otvorena Tema] HAARP ili generalan ljudski uticaj
Nedeljna otvorena tema je topic change koji ćemo raditi svakog petka od sada. Poenta je da otvoreno diskutujemo, bez bias-a, nekad konkretnije o problemima u drustvu i drzavi, za vlast, protiv vlasti, a nekad o manje konkretnim stvarima, za kečap na pici, bez kečapa na pici… Svaka vrsta diskusije je dozvoljena dokle god smo otvorenog uma i spremni da čujemo tuđa mišljenja bez primoravanja da promenimo ili branimo svoja do granice vređanja…
Saslušaj svakoga, poslušaj sebe.
… a ove nedelje…
Elementarne nepogode su (nadamo se) iza nas i narod je, po običaju, podeljen. Da li je HAARP kriv ili jednostavno sami sebe možemo kriviti za stanje u kom se nalazimo? Prijavljeni su i čudne atmosferske slike u našoj zemlji na dan kada je bila velika oluja koja je oborila 2 krana u Beogradu. Da li je grafička greška bila ili je istina znatno gora. Diskutujmo :)
P.S. Znam da sam prošlu nedelju propustio i izvinjavam se zbog toga, odmori + što nisam znao šta da postavim, iako me je tema bukvalno gledala u oči 😅
OpenStreetMaps i kako doprineti mapiranju lokalnog kraja
Pozdrav, hteo bih da predstavim OpenStreetMaps ljudima, alternativu za Google Maps. U zavisnosti od toga koliko su volonteri bili aktivni, moze da bude i detaljnija od guglovih mapa u nekom kraju. Ukoliko pozelite vi da doprinesete razvoju mapa za neko podrucje, recimo u Srbiji:
- Napravite nalog za OpenStreetMaps
- Skinete StreetComplete
- U aplikaciji StreetComplete ce vam se pojaviti quest-ovi tj. misije koje mozete da resite i skupljate poene, a misije su primera da se doda neko ime ulice koje fali, radni sati neke prodavnice, nepostojece ime neke radnje itd.
Je li propratio neko ovu priču oko Katarine Lazić koju dele po instagramu?
Link: https://www.instagram.com/koko__lk/ Koliko sam ja shvatio (nisam odgledao sve priče jer ih ima zaista previše) ona je pozvala hitnu pomoć jer je pronašla onesvešćenu majku, i oni kad su došli, nisu učinili ama baš ništa da joj pomognu, i kada je počela da viče na njih, pozvali su policiju, i sledeći put kad se desilo isto odbijali su da se uopšte pojave bez policijske pratnje. A kada je policija došla (ovaj video sam odgledao), jedan pandur ju je gurnuo par puta i izbacio iz rođenog stana.




