Comment on
Nearly 800 infant remains found in septic tank at nun-run Irish unwed mother and baby home
Reply in thread
It actually does, telomeres shorten, this is one of the most important reasons why we, you know, age.
Comment on
Nearly 800 infant remains found in septic tank at nun-run Irish unwed mother and baby home
Reply in thread
It actually does, telomeres shorten, this is one of the most important reasons why we, you know, age.
Comment on
Skazany za linki sprzed dekady. Surowy wyrok dla Greka za stronę z torrentami
No, to teraz OpenAI!
Comment on
openwrite - Mój projekt foss systemu do blogowania
Fajosko, alternatywa dla Writefreely się szykuje?
Comment on
Które distro najlepsze? [flejm]
Comment on
Threads is adding fediverse content to your social feeds
Reply in thread
Already was, preemptively :P
Comment on
Threads is adding fediverse content to your social feeds
Reply in thread
Tell your friendly neighbourhood instance admin to sign FediPact TODAY!
Comment on
Wolni, postępowi, nie bojący się nagości ani prawicowego religijnego autorytaryzmu. Tak było. A co mamy dziś?
Podaję hasło: CIA
Comment on
Platforma Maerska zablokowana na Paradzie Równości w Warszawie
Hej, nie wiem jaka jest polityka Szmeru w tej sprawie, natomiast na tej społeczności nie lubimy żadnych nacjonalizmów, z syjonizmem włącznie, i uważamy że whataboutism wciskany w każdy możliwy wątek nie jest fajny, nie będę tego tolerował, jak zauważę to będzie banik na miesiąc, jak potem będzie powtórka to będzie permanentny, dziękuję, pozdrawiam i smacznej kawusi.
Comment on
openwrite - Mój projekt foss systemu do blogowania
Reply in thread
No, Lemmy i Mastodon generalnie dosyć radykalnie się różnią w swoich implementacjach protokołu, ale myślę że powinno być do obejścia. Nie wiem czy już znalazłeś, ale na https://socialhub.activitypub.rocks/ możesz pogadać z developerami i poszczególnych platform i nawet samego AP, polecam :)
Comment on
Solidarni ze skrzywdzonymi: przemówienie z 18 czerwca 2025
Niewiarygodne, Episkopat kłamie! Żodyn się nie spodziewał! ŻO-DYN!
Comment on
Kupiłeś towar za ponad 1000 zł online? Musisz zapłacić podatek
Reply in thread
Nie, po prostu nieprawda
Comment on
openwrite - Mój projekt foss systemu do blogowania
Reply in thread
Fujka. Mam w ogóle na mirrorze, może pora się wreszcie nauczyć Go.
Comment on
Agresywny pasażer w gdańskim autobusie. Krzyczał: "J**ać pedałów! Cioty, geje i pedały muszą się bać!!"
Reply in thread
Wiesz, ja i mój partner wyjechaliśmy z polski dwa lata temu, bo zwyczajnie się baliśmy już nawet we własnym mieszkaniu po tym jak ::: spoiler atak, homofobia sąsiad nazista próbował się kiedyś w nocy wedrzeć z kumplem wołając o zabijaniu pedałów :::
Comment on
Mobilizon.pl jest całkiem bogaty w wydarzenia :)
Super! Podrzucę osobom które prowadzą nową miejscówkę w Kielcach :)
Comment on
Założyciel Spotify, Daniel Ek, inwestuje 600 mln euro w startup związany z technologią wojenną; niektórzy muzycy odeszli od Spotify
No, zarówno my jak nasi znajomi się wymiksowaliśmy ze Spoti w zeszłym tygodniu z tego powodu
Comment on
Niemiecki deweloper kupił 5 tys. mieszkań w Polsce. Potężne przejęcie
Reply in thread
Ale że znowu? :P
Comment on
Małe fedi - jak moim zdaniem powinniśmy urządzać Fediwersum
Reply in thread
Wniosek przyjęty 🫡
Comment on
Koniec mastodonowych grup na a.gup.pe
Dropnęła już alternatywa: https://about.fedigroups.social/
Comment on
Małe fedi - jak moim zdaniem powinniśmy urządzać Fediwersum
Reply in thread
Hej :) Po pierwsze, dzięki za przeczytanie moich przemyśleń, jestem trochę w sumie zaskoczony tym do ilu osób to dotarło i ile innych lemmisiów postanowiło się odnieść heh Po drugie, dzięki za konstruktywne uwagi! Tak na szybko odpowiem:
Bo nie wierzę, że wszystkich przekonamy i szczerze to mi się nie wydaje, żebyśmy chcieli wszystkich przekonać.
Pewnie że nie, prawdę mówiąc to uważam że jako fedi nie jesteśmy na to gotowi logistycznie i moderacyjnie - przykład Bluskaja, odkąd się zaczął wielki exodus twitterowców, to coraz mniej i rzadziej tam zaglądam, bo mam zalew różnych uspolowych prodemokratów z naprawdę idiotycznymi tejkami, i sporo osób które są po prostu z kopa toksyczne, a prawdę mówiąc w tym momencie mojego życia szkoda mi energii żeby się z nimi kopać, a mój guzik do blokowania też już się zmęczył.
jak i tak z tych proponowanych milionów instancji o np. uprawianiu marchwii czy hobby horse mnie zainteresuje z tysiąc, a o pięciu będę pamiętał, to to jest dobrze?
Bardzo szanuję reductio ad absurdum, ale nie do końca się zgadzam. Nie jestem pewien czy uprawa marchwi jest na tyle złożona żeby wymagała całej instancji, ale instancją o sustainable ogrodnictwie bym się pewnie zainteresował :P Poza tym, wiesz, ze swojego konta na moim malutkim fermentatorium obserwuję całkiem sporo społeczności zewnętrznych - dotyczących i fermentacji, i chleba, i nawet food independence - bo jednak federacja jest fajna, i wchodzę z nimi w dyskusje i interakcje, a nie muszę się na każdej rejestrować, i mnie osobiście taki właśnie model bardzo dobrze leży :)
Zwłaszcza w świecie postRSSowym
Ja tam nadal aktywnie używam czytnika, i co więcej, większość serwerów fedisiowych (Na pewno Lemmy, Mbin, Mastodon, GTS, chyba też Mobilizon, ale głowy nie dam) ma wbudowaną opcję śledzenia feedów, jeśli to jest sposób śledzenia rzeczy do którego jesteś przyzwyczajony i lubisz, to bardzo polecam!
Fedi mi raczej nie zaproponuje algorytmu, który sam będzie wiedział co chcę biorąc pod uwagę jaki sos do kebaba wybrałem 3 tygodnie temu (i dobrze).
Nie wiem tbh czy dobrze, mnie się na przykład bardzo podoba jak Bsky rozwiązał swoje 'feeds': Możesz sobie samodzielnie zaprogramować (albo wyklikać w narzędziu) jakie kryteria postów chcesz mieć w feedzie, mogą to być konkretne konta, mogą to być posty z konkretnym tagiem (albo emoji, co mnie się podoba, podejrzewam że dowolny ciąg możesz zapodać), może to być też dowolny miks - na przykład ja śledzę feed ogrodniczy, w który wpadają posty z pre-approved moderowanej listy, pod warunkiem że zatagują posta jako #gardening. Myślę że podobne rozwiązanie dla Fedi byłoby fajne, myślę że nie byłoby trudne do zbudowania, i myślę że prędzej czy później ktoś je zrobi (ale ja niestety nie umiem w kod). Także algorytm może być spoko, pod warunkiem że masz ich więcej do wyboru ;)
Ale też nie zapowiada się, żeby mi zaproponowało działające kategorie i wygodną możliwość łączenia i rozdzielania różnych społeczności w katalogi i podkatalogi feedów.
Akszyli z tego co widziałem jedna z apek właśnie wdrożyła coś takiego, konkretnie PieFed (alternatywa dla Lemmiego). Nie dość że pozwala kategoryzować społeczności według tematu (topics - https://piefed.social/topics) to jeszcze pozwala użytkownikom robić swoje własne feedy - czyli 'paczki' społeczności samodzielnie, według twojego własnego widzimisię (https://piefed.social/feeds). I to się też wszystko AFAIK federuje :P
Mobilizon.pl będzie w osobnym komciu
Comment on
Małe fedi - jak moim zdaniem powinniśmy urządzać Fediwersum
Reply in thread
Jakimś case study niech tu będzie mobilizon.pl.
Myślę że po pierwsze trzebaby popyrgać kijem adminów z @[email protected] żeby włączyli federację, bo na razie o ile wiem to ta instancja nie gada z nikim, rozumiem ten wybór i dylemat zresztą, ale to może być jeden z powodów małej ilości wydarzeń (choć uważam że pół tysia to niezły wynik nawet)
za to nie ma np. crawlera do importu.
Możesz skorzystać z tego https://import.mobilizon.fr/, on nie jest ograniczony do jednej instancji ;) Ja z niego korzystam żeby wrzucać wydarzenia na lokalny irlandzki bez problemu. Możesz nawet postawić własny - choćby i lokalnie, to wszystko gada po api, więc powinno się dać. Albo, ponownie, pomolestować adminów FTDL żeby postawili jeden u siebie.
Z drugiej strony możliwość powiedzenia komuś “hej jest jakaś taka strona fajna” wymaga, żeby byli na niej ludzie, bo inaczej fajna nie będzie.
No, prawda, żeby była fajna strona, muszą być na niej ludzie, a żeby byli na niej ludzie, to musi być fajna. Taki Paragraf 22 trochę, ale z drugiej strony to jest problem z kategorii 'weźmy i zróbcie' :P Ktoś musi zacząć, samo się nie zrobi. Ale też nie ukrywam, dla mnie tutaj też federacja jest fajną szansą - przepraszam, znowu autopromocja - na https://ferment.site/ mam 3 lokalnych userów, i miałem tak zawalony czerwiec do tej pory, że nie miałem nawet czasu nic na niej pisać. Ale strona jest i co więcej, są na niej interesujące treści, i to w temacie - bo mam zasubskrybowane społeczności z innych instancji :) Więc no, da się chyba, a przynajmniej mam nadzieję :)