Spyke
szmer.info

Telegram, protonmail i bluesky to gówno. Signal, riseup (lub disroot) Mastodon są git.

6
szmer.info

Signal

IMO XMPP on top. Signal jest też spoko, ale ma swoje wady -- nie każdy np. chce podawać swój numer telefonu.

2
antelopereply
szmer.info

Od niedawna podawanie nr telefonu w signalu jest opcjonalne, bo można wyszukiwać po nicku

2
szmer.info

To nie jest do końca prawdą. Przy rejestracji na Signalu jest on wciąż wymagany. Na analogicznej zasadzie działa Telegram -- rejestrujesz się przez numer telefonu, ale możesz go ukryć i zamiast tego wyszukać kogoś na tym komunikatorze przez pseudonim. Jedyne, co najwyżej robisz, to ukrywasz jedną z danych dostępowych z widoku publicznego.

3

Tak, nie dość, że nadal trzeba podawać numer telefonu przy zakładaniu Signala, to jeszcze korzystanie z niego na komputerze wymaga posiadania aplikacji w telefonie. Niby nic takiego, ale od dłuższego czasu nie mam smartfona, a na Signalu wyświetliło mi się powiadomienie wedle którego, parafrazując, "jeśli nie zaktualizuje aplikacji na telefonie z przypisanym do konta numerem, konto zostanie usunięte" :))

2
pfmreply
szmer.info

XMPP też na swoje wady 😉

1

Jest to sieć niejednorodna, więc np. może się okazać że po drugiej stronie masz kogoś, kto nie wspiera szyfrowania albo owszem wspiera, ale w innej wersji niż Twoje urządzenie. To samo może dotyczyć różnych innych funkcji.

Inny problem wiąże się z tym, że niektóre serwery pozwalają na zakładanie kont wprost z klienta XMPP (czyli bardzo łatwo i czasem bez żadnej weryfikacji). To z kolei sprawia, że trollom jest czasem o wiele łatwiej.

To takie pierwsze dwie, które przyszły mi do głowy.

1
kjwkreply
szmer.info

Czemu Protonmail? Oni jako jedyna usługa z wymienionych pozwalają korzystać ze swojego produktu przez tora, w połączeniu z zaszyfrowaną zawartością skrzynki emaila to chyba najbezpieczniejsza opcja na ile mi wiadomo?

2
pfmreply
szmer.info

Nie mam pod ręką dowodów, ale mają swoje za uszami. Szyfrowana zawartość skrzynki nie przeszkodziła w zatrzymaniu korzystających z Protona aktywistów...

2
Igilqreply
szmer.info

No i do tego chyba jakaś tam osoba która jest bardzo ważna bardzo chętnie rozmawiała o tym jak lubi trumpa, nie pamiętam kim była ta osoba ale coś było takiego

2
szmer.info

Masz na myśli CEO Protona? Z tego co wiem, to od niego te posty... no może nie wyciekły (były publiczne), ale nie znam lepszego słowa po polsku.

4

You reached the end