Spyke

Replies

Comment on

Dlaczego libertarianizm ma tak złą opinię?

Harc już napisał większość tego co sam chce powiedzieć. Dodalbym tylko że tzw libertarianizm to w większości po prostu propertarianizm. Są lepsi i gorsi libertarianie w tym aspekcie ale rzadko kiedy zdają sobie z tego sprawę. Rzadko też zdają sobie sprawę z czegokolwiek poza austriacką ekonomią która ma długą tradycję usprawiedliwiania kapitalizmu w kontrze do źle rozumianej lewicy i w oparciu o nieprawdziwe wyobrażenie natury ludzkiej. Libertarianie z minimalnym pojęciem o antropologii czy socjologii chyba nie istnieją.

Tzw Libertarianie tak naprawdę nie mają żadnej sensownej teorii odnośnie hierarchii, władzy i nierówności. Samo to że piszesz o "wolności w każdym aspekcie" dobrze pokazuje problem z tzw libertarianskim ignorowaniem wpływu nierówności czy własności na faktyczną wolność.

Nie pomaga fakt że libertarianie są głównie kojarzeni z korwinistów czy partii libertariańskiej w USA które mają więcej wspólnego z zamordyzmem niż wolnością.

Comment on

Wykres SARS-Cov2 w warszawskich ściekach [31.07.2023]

Kontynuuję cieszenie się niskim poziomem transmisji wirusa. Korzystam z ostatniej dłuższej przerwy i wpadając po rytualną kawkę na wynos nie przejmuję się zbytnio maską. Postanowiłem też wykorzystać chwilę na grupowe treningi sztuk walki, które w innym wypadku uznałbym za zbyt ryzykowne. Mam tylko nadzieję, że tym razem naprawdę wchodzimy w erę sezonowości Covid-19 bo wykres z 2022 wygląda znacznie gorzej.

Comment on

Jana Szostak usunięta z listy Kolacji Obywatelskiej za popieranie aborcji przez cały czas trwania ciąży

Reply in thread

myślę że róznic "na plus" jest dużo, choćby w poglądach na sądownictwo, prawo, prawa obywatelskie, wolność słowa, prawa uchodźców i imigrantów. Nawet konserwatywny liberalizm będzie pod tymi względami chociaż trochę lepszy od autorytaryzującego konserwatyzmu z cechami faszyzmu

Co by nie mówić o liberałach to nie kojarzę żeby tak ostro atakowali prawa kobiet i queer, KK i MEN nie pozwalały sobie na mówienie o neomarskistowskiej tęczy, było znacznie mniej rasistowskiej i queer-fobicznej nagonki, bezpieczne aborcje w szpitalach istniały (teraz praktycznie nie istnieją). Powrót do liberalnego status quo wydaje isę być w tym momencie zmianą na lepsze w tych sferach.

Na pewno bardzo będą się róznić choćby poglądami na gospodarkę, bo poza tym że PiS dał socjal, to zrobił tez niemożebny pierdolnik i przewalił hajs w imho wyraźnie inny sposób. To jednak też ma znaczenie dla przeciętnego pracownika.

Podobnie policja - jest chujowsza niż była więc dla prawie wszystkich jest to zmiana na minus

Czy KO jest lepsza od obecnej władzy (vel "mniejsze zło) albo w ogóle godna porównywania to imho można odpowiedizeć tlyko osobiście (czy mi będize lepiej?) albo utylitarnie bo wiadomo że liberalny porządek ma ze sobą inne problemy. Jak dla mnie to jebać ich prądem, jednak jakieś tam róznice widzę.

Comment on

Zwycięstwo Lewicy

akurat jest co świętować, mimo że to niekoniecznie zasługa samej Lewicy. Szczególnie przy tak absurdalnie wysokiej frekwencji

  • Od dawna nie było nic około-lewicowego w rządzie, a teraz jest Razem.
  • Razem z SLD jest potrzebne w koalicji więc ma władze nie tylko hipotetyczną przez grzanie siedziska w sejmie.
  • PiS gówno ma z tego że jest pierwszy, tylko tyle że 2/3 bezwględnej większośći nie może zostać wykorzystane przeciwko nim.
  • Lewica też decyduje o rządzie.
  • AMŻ nie weszła do sejmu
  • kurica nie ptica, SLD nie lewica, ale za to mamy więcej Razemów i potencjalnie ADB z teką. Jak na polski liberalizm jest to pozytywna zmiana
news

Comment on

[DE] Mniej, ale czyściej: zdumiewający bilans energii elektrycznej w Niemczech po wycofaniu się z energii jądrowej.

Moim zdaniem clickbait straszny.

The German electricity mix is ​​currently cleaner than ever, but there is no connection with the nuclear phase-out. In fact, it is at least not improbable that we would use even less fossil fuels if we had produced nuclear power ourselves. Across Europe, the generation of renewable energies has also increased by 34 terawatt hours, so German import volumes are becoming cleaner on average.

Myslenie o degrowth i zmniejszeniu zużycia energii jest spoko ale mogli mieć atom zamiast węgla i bić rekord nawet bardziej