Spyke

Rozmawiacie o zarobkach z ludźmi z pracy/rodziną/znajomymi?

Co odpowiadacie na pytanie o wasze zarobki? Czym kierujecie się decydując o tym czy w ogóle podzielicie się tą informacją?

Osobiście dzielę się swoimi zarobkami z ludźmi w branży, jeżeli podzielą się też swoimi oraz z najbliższą rodziną, jeśli zapytają o to. Co myślicie?

View original on szmer.info
szmer.info

W interesie kapitału jest zrobienie z zarobków tabu, niektóre firmy nawet mają taką klauzulę w umowie. Należy o tym głośno mówić ile się i za co zarabia żeby wiadomo było o co można/trzeba walczyć

9
minodereply
szmer.info

Udostępnianie swoich zarobków konkurencji może mieć negatywne konsekwensje prawne. Z tego wynika, że publiczne mówienie o nich też. Chciałbym, żeby było inaczej. Może trzeba zawalczyć z aktualnymi przepisami, bo nawet w stanach jest lepiej pod tym względem.

Z drugiej strony, nigdy nie widziałem wyroku, który zapadłby w takiej sprawie.

1
szmer.info

Właśnie weszła dyrektywa UE zakazująza utajniania zarobków. Tzn nie będzie już dozwolone stosowanie klauzul w umowach z których treści wynika, że nie wolno ci rozmawiać z nikim o wysokości twoich zarobków. Pełna jawność płac to jeszcze nie jest, ale hm.

6
minodereply
szmer.info

Zauważyłem ostatnio trend wyrównywania stawek wśród pracowników korpo, pewnie to jest powodem

2
dj1936reply
szmer.info

Możesz dać link do tej dyrektywy? Brzmi dobrze!

1

Tak. Co myślę? Im więcej wiemy o tym kto ile i za co zarabia, w tym lepszej pozycji my jesteśmy bo mamy silny argument za podwyżką albo zmianą pracy.

No i polecam każdemu nie odpowiadać na oferty pracy bez widełek.

5
szmer.info

Trzeba. Nie na zasadzie się chwalic ale jeśli gdzieś w dyskusji jest sposobność to uważam że trzeba się dzielić takimi informacjami aby ludzie wiedzieli jaką jest sytuacja na rynku pracy i że mogą o lepsze zarobki się starac. Nie rozumiem czemu kwestia zarobków to bardzo często temat tabu. Ludzie się ich wstydzą czy obawiają że ktoś będzie na nich patrzył jak na jakąś burżuazję?

5
minodereply
szmer.info

Zacząłem się spotykać z zazdrością od pewnych kwot i dlatego temat zaczął mnie zastanawiać. Mam wrażenie, że nienawiść ludzi do "bogatych" jest źle skierowana na osoby, które zarabiają dużo na etacie — od top 5% do 1%. Gdzie tak naprawdę, nierozwiązanym problemem systemów podatkowych są osoby powyżej 0.1% unikające podatków.

...albo pora zmienić znajomych :(

3
Dariuszreply
szmer.info

Nie mam nic do ludzie dobrze zarabiających, chyba że przemawia przez nich pazerność i mają wiecznie za mało. Trzeba też znać umiar. Inna sprawa że bardzo często jak w miejscu pracy jest duża rozbieżność między wynagrodzeniami na podobnych stanowiskach, to ludzie są wobec tych lepiej wynagradzanych pasywno- agresywni, jakby to co najmniej ich wina była, a tak naprawdę jedynym winnym jest pracodawca.

4

i mają wiecznie za mało

A ja to uważam za zaletę, moim zdaniem wszyscy powinniśmy chcieć zarabiać więcej, ale nie tak, że dzięki dużym nierównościom, tylko dzięki solidarnej walce o wspólne dobro.

3

Tak, nie wszędzie/zawsze zupełnie wprost, ale np. z przyjaciółmi zupełnie otwarcie. W miejscu pracy, przynajmniej na równych stanowiskach (żeby uniknąć niesnasek celowo wywoływanych przez hierarchie) powinno być to absolutną normą.

3

Osobiście nie miałbym z tym problemu, gdyby ktoś zapytał. Zazwyczaj otwarcie odpowiadam na pytania o zarobki ze strony najbliższych.

1

Co odpowiadacie na pytanie o wasze zarobki? Zawsze otwarcie mówię ile zarabiam, ile mam premii itd. Nie robię nic złego, nie okradam ani nie naciągam biedaków, a więc odpowiadam.

Czym kierujecie się decydując o tym czy w ogóle podzielicie się tą informacją? Jak wyżej. Do głowy by mi nie przyszło, żeby na pytanie o zarobki nie odpowiedzieć. Pracuję uczciwie.

Co myślicie? Myślę, że zarobki wszystkich ludzi powinny być jawne.

1

Nie mam z tym problemu, pracuję w usługach więc nie mam stałych zarobków, zależy to od liczby klientów w miesiącu. Jak ktoś pyta to mówię jaki miałam do tej pory najlepszy miesiąc i najgorszy.

1

You reached the end

Rozmawiacie o zarobkach z ludźmi z pracy/rodziną/znajomymi? | Spyke