Newag chce odebrać immunitet poselski Paulinie Matysiak
Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych rozpatrzy wniosek nowosądeckiej spółki Newag o odebranie immunitetu Paulinie Matysiak. Kolejarze oskarżają ją o pomówienie. Chodzi o sytuację, gdy posłanka mówiła o możliwych nieprawidłowościach w pociągach tego producenta. Sprawa jest pokłosiem afery z komputerami w składach Impuls, które bardzo szeroko opisywał Onet.
[…]
Nowosądecka spółka Newag — producent taboru kolejowego kontrolowany przez jednego z najbogatszych Polaków, Zbigniewa Jakubasa — już drugi raz próbuje wytoczyć posłance Matysiak proces o zniesławienie. Pierwszy raz prawnicy przedsiębiorstwa próbowali jednak rozpocząć proces w sądzie cywilnym. W ten sposób spółka chciała prawdopodobnie obejść immunitet chroniący posła. W grudniu 2025 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie już na pierwszej rozprawie odrzucił jednak pozew Newagu, wskazując, że posłanka chroniona jest immunitetem przed wszystkimi rodzajami sądów.
[…]
Formalnie cały czas toczy się natomiast rozpoczęte już w styczniu 2024 r. śledztwo, które ma ustalić, czy faktycznie ktoś dokonywał nielegalnych modyfikacji w komputerach pokładowych pociągów serii Impuls. Drugie pytanie brzmi: kto mógł to robić. Wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nikomu również nie postawiono w nim żadnych zarzutów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Krakowie. Jesienią 2026 r. ostatecznie podzieliła je na dwa osobne śledztwa, którym nadano dwie sygnatury.
W pierwszym śledztwie prokuratura ustala, czy to Newag mógł narazić na szwank pasażerów i przewoźników z całej Polski. W drugim śledztwie spółka z Nowego Sącza jest potencjalnym "pokrzywdzonym", bo prokuratura sprawdza, czy ktoś nie złamał przynależnych producentowi praw autorskich.
— Aktualnie kontynuowane jest przesłuchiwanie świadków, oględziny zabezpieczonego materiału dowodowego, a także prowadzone są czynności mające na celu pozyskanie biegłych do wydania specjalistycznej opinii w zakresie zdarzeń objętych postępowaniem. Postępowanie to pozostaje na razie w fazie in rem, czyli "w sprawie", a nie "przeciwko komuś" — tłumaczy w rozmowie z Onetem prok. Janusz Kowalski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
Ten sam rzecznik równolegle informuje, że w Dziale do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Regionalnej w Krakowie zarejestrowane jest drugie postępowanie. — To prowadzone jest po zawiadomieniu złożonym przez Newag S.A. i dotyczy ewentualnych przestępstw z art. 268 Kodeksu karnego (niszczenie informacji) oraz ustawy o prawie autorskim — mówi prokurator Kowalski. — Na obecnym etapie nie udzielamy więcej informacji o obu śledztwach z uwagi na ich dobro — dodaje.
https://wiadomosci.onet.pl/warszawa/skandal-na-kolei-newag-zlozyl-wniosek-o-odebranie-immunitetu-poslance-paulinie/z1wv8nkOpen linkView original on szmer.info
Ciekawe jak prokuratura z tego wybrnie.
Jakie to jest kurwa przykre. Newag działa w bied nym rejonie kraju, właścicielem jutro ultra bogaty gość, w dodatku robili wałki o których było głośno.
Czy newag płaci dużo i stara się region w ten sposób wyciągnąć z biedy, czy może jako tako, tak jak inni w regionie?