Spyke

W fatalnych czasach żyjemy. Wiele osób używa tylko korpo socjalmediów, które nie są najlepszym miejscem na znalezienie przyjaciół.

5
szmer.info

AI wciąż jest lepsze, niż te wszystkie skrajnie toksyczne fora, discordy, grupki na FB.

Lepiej żeby dziecko mogło porozmawiać z AI które swoją wiedzę o świecie czerpie z nauki, faktów, encyklopedii, niż słuchać pierdolenia jakichś demagogów i zjebów. AI nie będzie rezonować w tematach spierdolenia, szurstwa etc. AI może deeskalować idiotyczne tematy i wpajać pozytywne rzeczy i naukę.

Popatrzcie jak jeszcze nie tak dawno temu była moda na tych wszystkich discordach i innym syfie, by być skrajnie edgy, udawać dorosłego i powtarzać najgłupsze brednie, czyli często było to rasistowskie, prorosyjskie, mizogistyczne pierdolenie. Bo przecież to cool być tak edgy.

5
Renatreply
szmer.info

Bardzo optymistyczne jest to założenie, że AI będzie czerpać swoją wiedzę tylko z dobrych źródeł. Zdarzało się, że AI negowało holokaust. Nie mówiąc już o tym, że taki Grok od Elona Muska nazwał sam siebie mecha Hitlerem. Moim zdaniem tą technologię trzeba zakopać, bo robi znacznie więcej złego niż dobrego.

7
ddplfreply
szmer.info

Więcej złego niż dobrego robi takie bazowanie na ekstremach zamiast realnie podejść do tematu. Powiem tak - też się bałem że AI nas wszystkich zgubi. Dopóki nie zanurzyłem się porządnie w to jak ono działa pod spodem.

Szury są bardzo głośne, ale ostatecznie ich działalność ginie w morzu suchych faktów, dokumentacji, raportów czy prac naukowych. Modele AI czerpią z ogółu tego co wytworzył człowiek, szury mogą próbować nauczyć AI że Stalin i Hitler byli namiętnymi kochankami, ale ich wysiłek będzie porównywalny z wlewaniem fanty szklanka po szklance do stawu by nadać mu pomarańczowy kolor.

Co robią inżynierowie Muska to załączanie do każdego prompta dokumentu z instrukcjami co może a czego nie może mówić Grok. To nie jest część modelu jako-tako tylko to jego konkretnej konfiguracji która jest stosowana na X. Grok na X to Mecha-Hitler, Grok na np. Perplexity nie ma osobowości.

2
Renatreply
szmer.info

Z AI jest jeszcze taki problem, że generowanie obrazów i tworzenie deepfake'ów jest używane do szerzenia dezinformacji. Raz się nabrałem na jeden obrazek AI mimo, że go nawet nie widziałem. Został przedstawiony na stronie z newsami jako fakt i mój brat mi opowiedział tego newsa. Czasem muszę się uważnie wpatrywać w obrazek by stwierdzić, że został wygenerowany. Są jeszcze spamboty, które piszą wygenerowane komentarze, by podbijać określone treści w internecie. Rosja używa takich farm troli.

2

No nie ma o czym mówić, to jest naprawdę przerażające i generalnie zgadzam się, że to powinien być wystarczający powód by powstrzymać rozwój AI

Niemniej na ten moment nie bałbym się zostawić dzieciora sam na sam z Chatem GPT jako-tako. Ale za to z GPT skonfigurowanym pod udawanie wirtualnego kumpla... no nie, na to bym nie pozwolił

1

AI nie będzie rezonować w tematach spierdolenia, szurstwa etc. AI może deeskalować idiotyczne tematy i wpajać pozytywne rzeczy i naukę

Może, ale to zależy od modelu AI i modelu biznesowego jego twórców :). Są też i takie przypadki: https://www.youtube.com/watch?v=qfK6H714moc

5

Wielu dorosłych nie nauczyło się jeszcze, jak w zdrowy sposób wchodzić w interakcje z AI. Więc gdzie nasze dzieci powinny szukać wzorów do tego mienia?

2

jeszcze wiecej alienacji, centralizacji cyfrowej i algorytmizacji ludzkich emocji, ludzkosc wytrzyma

1

You reached the end

Przyjaźń nastolatków z AI. Doradza, wspiera, słucha i wypiera człowieka | Spyke