Spyke
feddit.ro

Dacă pică într-un câmp, realist vorbind, n-o să se întâmple nimic. Probabil vor fi niște repercusiuni diplomatice "pe sub masă".

Dacă lovește vreun centru comercial spre exemplu și se soldează cu pierderi de viață, atunci e altă discuție. Nu e de neglijat nici factorul de șoc - dacă pică vreunui fermier în cap, meh. Dar dacă pică pe o grădiniță și mor 20 de copii... încă o altă discuție.

Încă un factor deloc neglijabil este și intenția. A fost intenția rușilor să țintească teritoriul nostru? A fost un accident, având în vedere tehnica de luptă de secol trecut?

Toate chestiile astea sunt luate în calcul înainte de invoca un casus feoderis.

7

S-a întâmplat deja. Nu s-a întâmplat nimic. [1]

Au ajuns și mine marine la noi pe teritoriu și le-am dezamorsat fără prea multe discuții. [2]

Au fost și nave afectate care navigau sub steagul României și nu s-a întâmplat nimic. [3]

Există și rapoarte care presupun că ar fi căzut inclusiv drone kamikaze Shahed pe teritoriul nostru dar rămân să fie verificate. [4]


[1] https://balkaninsight.com/2022/03/15/russian-made-drone-crashes-in-romania-near-ukraine-border/

[2] https://www.reuters.com/world/europe/romania-defuses-mine-drifting-near-its-black-sea-shore-2022-12-10/

[3] https://news.yahoo.com/romanian-cargo-ship-falls-victim-121500997.html

[4] https://news.yahoo.com/romania-investigates-reports-russian-drones-210000057.html

1

You reached the end