Spyke
hakt·Hakt! – Hakuj i działajbyzeshi

Co myślicie o Signalu pod względem bezpieczństwa?

Z tego co wiem sam algorytm jest przezajebisty i trudno o coś lepszego, szczególnie że najpopularniejszą konkurencją do tej pory są fejsbuk (messenger + whatsapp) i telegram pozostawiajace bardzo wiele do życzenia w kwestiach bezpieczeństwa. Ostatnio jednak trafiłem na krytykę Signal choćby tutaj:

https://resist.berlin/goodbye_signal.txt

Kluczowe wydają mi się następujące punkty

  • Numer telefonu, aczkolwiek Moxie nigdy nie obiecywał anonimowości, wszak Signal jest reklamowany jako zapewniający prywatność.

  • Scentralizowana infrastruktura i brak woli przejścia na federacyjność

  • Spora zależność od rządowego finansowania z rąk USA

  • Z założenia niebezpieczne endpointy w postaci Androidów i iOS-ów, a wiadomo że większośc osób ma na telefonie zaguglowaną wersję z nakładką producenta.

Czy w związku z powyższymi pomimo ogromnej wygody Signala warto się skupić na alternatywach jak Matrix, stare dobre PGP, apkach z założenia desktopowych itp? Bo rzeczywiście Signal jest świetny jeśli chodzi o upowszechnienie prywatności w życiu codziennym ale czy to wystarcza osobom wymagającym więcej bezpieczeństwa poprzez narażanie się państwom czy prawicowym ekstremistom?

Jak to jest u was? Jak bardzo ufacie Signalowi?

View original on szmer.info

Przed udzieleniem odpowiedzi na to czy dany system uważamy dla nas za względnie "bezpieczny" czy nie ważne jest określenie tego jaki jest nasz model zagrożenia i co jest właściwie tym co staramy się ochronić. Nie da się ugrać wszystkiego.

Dla niektórych bardziej liczy się prywatność komunikacji, dla innych anonimowość wobec serwerów które pośredniczą w komunikacji (i dlatego kręcą nosem na podawanie swoich numerów telefonów w Signalu albo na korzystanie z identity servers przez Matrix), dla jeszcze innych liczy się przede wszystkim anonimowość wobec rozmowców (bez dodatkowego zabezpieczenia np. przez VPN w Matrix jako że jest to protokół oparty o WebRTC bardzo łatwo o expose Twojego adresu IP). Dla osób które chcą jakoś zbilansować zarówno anonimowość jak i prywatność problemem może natomiast nagle okazać się usability w codziennej komunikacji (i będą niemile zaskoczone gdy zauważą że w Briar wiadomości mogą wysłać sobie tylko gdy obydwie strony komunikacji są online, a w komunikatorze brakuje wielu "standardowych" funkcji jak voice calle czy miłych pierdoletów jak przesyłanie naklejek).

Dla mnie Signal jest jak najbardziej w porządku na potrzeby codziennych rozmów i aplikacją zdecydowanie lepszą od wszystkich normikowych komunikatorów pokroju WhatsAppa, ale nie uważam go za perfekcyjne rozwiązanie każdego problemu. Co do listy mankamentów mogę tylko dodać że developerki&developerzy Signala pracują nad tym żeby identyfikować można się było przy użyciu m. in. uuidów a nie jedynie numeru telefonu.

1

Prywatność i anonimowość to dwie jednak tylko powiązane kategorie, reszta jest w zasadzie aplikowalna do wszystkiego innego. Matrix też nie jest jakimś cudem jeśli chodzi o bezpieczeństwo i jeśli ma być wykorzystywany na telefonie wracamy do tych samych problemów.

Z signala korzystam na co dzień do absolutnie codziennej komunikacji i tej nieprzesadnie wrażliwej. Pewnie nie pisałbym tam gdybym robił coś o czym na pewno nie chciałbym żeby wiedziały jakieś złe siły, chociażby właśnie ze względu na niemożliwe do osiągnięcia bezpieczeństwo samego telefonu. Gdybym chciał faktycznie komunikować prywatnie i anonimowo pewnie szedłbym w kierunku Briara, Toxa czy czegoś w podobnym modelu, krok wcześniej byłoby XMPP z OTR albo PGP. Tylko ponownie, ciężko ufać telefonom, więc bardziej ufałbym PGP na bezpiecznym systemie i hardwarze do którego nikt nie ma dostępu, ale tu ponownie jest problem przesyłania, już nie mówiąc o overheadzie trzymania takiego sprzętu...
Wcześniej czy później można dojść do poziomu zabezpieczania śrubek w laptopie, żeby wiedzieć czy ktoś przy nich manipulował, podobno dobrze sprawdza się lakier z brokatem - ciężko idealnie odtworzyć konfigurację, więc ze zdjęciami można weryfikować ew. dostęp. No i warto pamiętać, że są badania wskazujące na możliwość analizy wciskanych klawiszy po skokach napięcia w sieci, z sąsiedniego pomieszczenia...
Inaczej mówiąc - prywatność i bezpieczeństwo zawsze trzeba zbalansować z komfortem i kosztem (ekonomicznym/czasowym) zabezpieczeń. Jeśli nie planujesz rewolucji, Signal powinien moim zdaniem wystarczać, chociaż pewnie nie pisałbym tam pewnych słów kluczowych.

1

Kilka moich subiektywnych uwag: Bezpieczeństwo telefonu: polecam /e/ foundation, deGoogled, można wgrać samemu lub kupić refurbished albo nówkę, Link Buy /e/ smartphone: https://e.foundation Mozna wgrać na telefon również deGoogled Lineage OS (/e/ na nim bazuje), na wybrane modele. PGP, Signal - nie zapewnia anonimowości. Dyskusja o bezpieczeństwie na Googlowym smartfonie / iPhone: ten czy ten komunikator - darujmy sobie. Matrix, Mattermost - na własnych serwerach tak, ale wystarczy jedna osoba z grupy ze smartfonem od Google lub robiąca screen-y i można zapomnieć o bezpieczeństwie, ale anonimowość może być zachowana. Cóż więc: można po prostu zaakceptować, że fabryczny smartfon i np. Signal daje jakieś minimalne bezpieczeństwo. Tutaj porównanie komunikatorów: https://www.securemessagingapps.com

1

You reached the end

Co myślicie o Signalu pod względem bezpieczństwa? | Spyke